Badatelské úkoly

Badatelský úkol: Létající míček

Pomůcky:

• předloha z barevného papíru
  • nůžky
  • brčko
  • izolepa
  • případně tavná pistole
  • pingpongový míček, bambulka, polystyrenová kulička, popcorn a další předměty dle vlastního výběru

Postup práce:

• Vystřihněte šablonu a slepte ji do trychtýře. Dole do kornoutku vystřihněte malý otvor. Pozor, ať otvor není příliš velký, brčko by vám vypadávalo.
  • Do vystřiženého otvoru upevněte brčko. Do trychtýře vložte míček/bambuli, brčko vložte do úst a foukněte. Co se stane?

Pracovní list ke stažení ZDE.

Badatelský úkol: Lávová lampa

Potřeby:

• průhledná lahev či sklenice
  • voda 2 díly
  • olej 4 díly
  • potravinářské barvivo
  • šumivá tableta
  • baterka (možno s ní podsvítit dno)

Badatelský úkol: Projektor

Potřeby:

• rulička od toaletního papíru
  • potravinářská fólie
  • gumička (nebo provázek)
  • černá fixa (nebo jiná tmavá barva)
  • baterka
  • barevné fixy

Postup pokusu:

Napni potravinářskou fólii a připevni ji gumičkou (provázkem) na ruličku. Na fólii opatrně nakreslete černou fixou obrázek. Najdi tmavé místo, namiř ruličku na zeď . Baterkou posviť do ruličky, obrázek z fólie se promítne na zeď. Co se stane, když vybarvíš obrázek barevnými fixami?

Badatelský úkol č. 4: Gumový medvídek

• 6 skleniček
  • voda,
  • sůl,
  • cukr,
  • ocet,
  • mléko,
  • jedlá soda,
  • 6 ks gumových medvídků

Postup:

Do každé sklenice nalijte jinou tekutinu (roztok). Na noc do každé sklenice vložte jednoho gumového medvídka. Ráno zaznamenejte, co se s medvídkem stalo. Zvětšil se, zmenšil, nebo zůstal stejný? Vybarvěte odpovídajícího medvídka. Pracovní list ke stažení ZDE.

Badatelský úkol č. 3: Gumové vejce

• uzavíratelná sklenice
  • ocet
  • 1 syrové slepičí vejce

Postup:

Vejce vložte opatrně do sklenice (nejlépe průhledné), zalijte ji octem tak, aby vejce bylo celé ponořené. Vejce nechte v uzavřené nádobě odpočívat dvě noci. Poté ho opatrně vyjměte. Co se s vejcem stalo? Děti mají výsledek pokusu zakreslit do pracovního listu. Ten najdete ZDE.

Badatelský úkol č. 2: Kouzla s magnetem

• pracovní list
  • magnet (děti mají zapůjčený magnet ze školy)
  • předměty denní potřeby z domácnosti

Postup:

• Děti mají nejprve odhadnout materiál, ze kterého je konkrétní předmět vyrobený. Na výběr mají kov (ikona plechovky), papír, sklo. Poté vyzkouší, zda lžička magnet přitahuje. Výsledek zaznačí do sloupce.
  • Pokud vyzkoušíte i jiné předměty, zapište je prosím na druhou stranu pracovního listu. Děkuji.

Pracovní list ke stažení zde.

Badatelský úkol 1: Plave, či neplave?

• nádoba s vodou
  • čajová svíčka
  • korkový špunt
  • šiška
  • mince
  • nevařené špagety nebo jiné těstoviny
  • pracovní list + tužka

Pracovní list ke stažení ZDE.